232ZOBRAZENÍ

Baví Vás strategie, ve kterých procházíte minulostí lidské rasy? Ano? Potom je Emperor: Rise of the Middle Kingdom hra přesně pro Vás.

Nejdřív nebylo nic. Potom světlo světa spatřila hra Caesar, odehrávající se ve starověkém Římu. Následovaly dvě pokračování a neskutečně mnoho klonů (jako příklad uvedu jen Pharao, odehrávající se v Egyptě, a Zeus: Master of Olympus). A nyní programátoři opět prokázali svoji schopnost přetvářet stejné hry na hry „stejné“.Změnila se pouze grafika a základními suroviny. Koncept zůstává stejný. Tentokrát se to vše odehrává v Číně.

Již tradičně musíte svým poddaným obstarat vodu, něco k snědku, nějaké to nádobí a oblečení (když o tom tak uvažuji tak ani nemusíte – to jsem ale nezkoušel, myslím si totiž, že hra se nezmění v simulaci potlačování revoluce, ale město upadne v zapomnění). K jídlu se nabízí rýže (to jste asi nečekali, že? :-), obilí, maso … A když kliknete na tržiště vidíte i specialitu dne jako dušené masové bochánky, prosné cereálie, Kung Pao a jiné. Pokud mají vaši poddaní co jíst a pít, jejich obydlí se zlepší a vejde se do nich více a více lidí (je vidět, že se hra odehrává v Číně – ve městě s osmi domy žilo asi 700 lidí). Jakmile Číňany nakrmíte a obléknete, začnou jejich potřeby a nároky stoupat. Aby jste docílili zlepšování obydlí, nesmíte zapomínat na odstup obytných budov od průmyslového centra a jiných hlučných a omezujících staveb a musíte budovat parky a jiné zkrášlující stavby. Můžete i obchodovat s jinými městy, dávat jim dary, požadovat tribut atd. Kliknutím na poddané zjistíte co si myslí a právě provádí (ať se jen stěhuje do města či z města, jde prodávat, veze náklad keramiky, či jen oslavuje nový rok). Tutorial jde s vámi krok za krokem a drží vás za ruku. Kdo ale neovládá angličtinu může spoléhat jen na zkušenosti z minulých klonů. Nemusím se snad ani zmiňovat o zobrazení stupně hygieny, přístupu vody atd.

Grafický pokrok se očekává a skutečně se mi hra po grafické stránce velice líbila. Zvuky také navozují čínskou atmosféru. Řekl bych, že hra není špatná, jen kdyby autoři přišli s něčím novým. Už se mi totiž nelíbí jak z nás mámí prachy za téměř identické dílo. Emperor: Rise of the Middle Kingdom je hra chytlavá a dobře promyšlená, postrádá ale inovaci. Všem nadšencům doporučuji zahrát si demo