397ZOBRAZENÍ

Spyware je označení pro malé špionážní prográmky, které mají za úkol získat co nejvíce informací o uživateli počítače. Ty pak samozřejmě předat svému tvůrci, který je může využít pro pobavení, zacílení reklamní kampaně nebo taky pro přístup k vašim citlivým údajům a zabezpečeným datům, včetně třeba bankovního účtu. Abyste se nestali obětí elektronického špiona, je vhodné vedle antivirového používat i antispyware program. V tomto článku si představíme ty nejznámější z nich.

Co je úkolem antispywarových programů? To jistě velká většina z vás již dávno ví. Odchytávání spyware a popřípadě zabránění tomu, aby byl na váš počítač vůbec nainstalován (přesto, že některý spyware si můžete ať už z nevědomosti nebo zcela záměrně nainstalovat sami). Vyhledávání a odstraňování spyware je prováděno téměř výhradně pomocí znalostních databází, které jsou jejich součástí. Tyto databáze se samozřejmě program od programu liší a tak je vhodné na jednom počítači používat několik antispywarových programů.

No abychom to nepřeháněli, měly by stačit dva. Co totiž jeden z nich nenajde, to uvízne v síti toho druhého. A protože "výrobci" spyware (tak jako virů) jsou vždy o nějaký ten kousek před bezpečnostními programy, databáze detekovaného spyware poměrně rychle zastarávají. Je proto potřebné používat takové antispywarové programy, které zaručují aktualizaci své znalostní databáze. Ani tak ale nemůžete mít stoprocentní jistotu, že do vašeho počítače nějaký ten spyware nepronikne.

Protože antispywarových programů je celá řada a laik se v nich jen těžko orientuje, připravil jsem pro vás jejich přehled. Přehled abecední, bez hodnocení, bez popisu a bez doporučování konkrétního výrobku. Setkal jsem se už totiž s tolika různými recenzemi, hodnoceními a diskusemi o tomto typu programů, které byly naprosto odlišné a protichůdné, že si tady nechci hrát na arbitra, který za vás rozhodne, co je nejlepší. Vyzkoušejte si to sami a uvidíte, který z uvedených programů vám bude vyhovovat nejlépe.

V seznamu najdete ty nejznámější a nejpoužívanější antispywarové programy. Je zde uveden jejich název a typ, pro jaký operační systém jsou určené a odkaz na stránku, kde si program můžete stáhnout. Snažil jsem se, aby tyto odkazy byly směrovány vždy na stránku výrobce programu i s vědomím, že téměř všechny tyto stránky jsou v angličtině. Udělal jsem to hlavně proto, že na těchto stránkách najdete vždy poslední verzi programu, což na downloadovacích portálech nemusí být vždycky pravda. A jak jsem již napsal – aktuální verze je v tomto případě nutností.

Ještě se na chvíli vrátím k typu programu. Jestli mě paměť neklame, najdeme zde tři typy – freeware, shareware a zkušební verze. Freeware je volně použitelný software, který můžete používat, instalovat na libovolný počet počítačů a šířit zcela zdarma. Shareware je volně šiřitelný program, není ale volně použitelný. Zpravidla funguje omezenou dobu a poté je třeba jej zaregistrovat a zaplatit. O zkušební verzi snad nemusím mluvit. Je prostě zkušební, mívá programová omezení a většinou funguje pouze omezenou dobu.

Tak a teď jsme se už konečně dostali k seznamu antispywarových programů. Pokud mohu poradit projděte si ho, vybírejte pečlivě a hlavně nějaký použijte pro ochranu svého počítače. Určitě se to vyplatí.

Ad-Aware SE Personal Edition
Freeware, MS Windows 9x, 2000, XP
http://www.download.com/Ad-Aware-SE-Personal-Edition/3000-8022_4-10045910.html?part=dl-ad-aware&subj=dl&tag=top5

Ad/Spyware Terminator
Freeware, MS Windows 98, ME, NT, 2000, XP, 2003
http://www.009soft.com/products/AdSpyTerminator.exe

Adware Spyware Removal
Shareware, MS Windows 9x, 2000, XP
http://www.adwarespywareremoval.com/free.php

Bazooka Adware and Spyware Scanner
Freeware, MS Windows 9x, 2000, XP
http://www.kephyr.com/spywarescanner/index.html

BPS Spyware and Adware Remover
Shareware, MS Windows 9x, 2000, XP
http://www.bulletproofsoft.com/download.html

ewido anti-malware
Shareware, MS Windows 2000, XP
http://www.ewido.net/de/download/

Free Spyware Scanner
Freeware, MS Windows 9x, 2000, XP
http://www.topdownloads.net/software/view.php?id=15361

McAfee AntiSpyware
Freeware, MS Windows 9x, 2000, XP
http://download.softpedia.com/software/antispy_popup/mca_as.exe

Spybot - Search & Destroy
Freeware, MS Windows 9x, 2000, XP
http://www.spybot.info/en/download/index.html

Spyware and Pest Remover
Shareware, MS Windows 9x, 2000, XP
http://www.spyware-pest-remover.com/

Spyware Annihilator Pro
Shareware, MS Windows 9x, 2000, XP
http://solidlabs.com/spywareannihilator/

Spyware Interrogator
Freeware, MS Windows 9x, 2000, XP
http://www.spywaredata.com/spyware/download.php

Spyware Terminator
Freeware, MS Windows 9x, 2000, XP
http://www.spywareterminator.com/

SpywareBlaster
Freeware, MS Windows 9x, 2000, XP
http://www.javacoolsoftware.com/spywareblaster.html

Trend Micro Anti-Spyware
Zkušební verze, MS Windows 9x, 2000, XP
http://www.trendmicro.com/en/products/desktop/as/evaluate/overview.htm

TZ Spyware-Adware Remover
Shareware, MS Windows 9x, 2000, XP
http://www.trackzapper.com/download.html

Windows Defender Beta 2
Freeware, MS Windows 9x, 2000, XP
http://www.microsoft.com/cze/athome/security/spyware/software/default.mspx